Lignano pre všetkých
Lignano Sabbiadoro - nádherný polostrov vnárajúci sa do Laguny di Marano 80 km nad Benátkami - je najvyhľadávanejším letoviskom benátskej riviéry. Letovisko poskytuje vďaka svojej prirodzenej kráse a špičkovej vybavenosti ideálne podmienky pre strávenie príjemnej dovolenky pre rodiny s deťmi, pre mladých ale aj pre seniorov.
10 Dôvodov na dovolenku v Lignane
|
Lignano to
nie je len pláž - to je 6 zábavných parkov, cyklistické
chodníčky, manéže, kúpele, športové zariadenia - predovšetkým
nový golfový klub, množstvo tenisových kurtov, volejbalových
ihrísk a bazénov.
Lignano- to je
letný amfiteáter s bohatou ponukou kultúrnych akcií - opery,
koncerty, divad.predstavenia.
Ligano
poskytuje aj ideálny servis pre majiteľov motorových člnov,
lodí či luxusných jácht : nájdete tu 8 prístavov s
kapacitou viac ako 5000 lodí, disponujúcich
všetkými službami a potrebným vybavením.
Lignano v noci
- to je kompletná ponuka pre mládež i mladých bez veku v početných
renomovaných dance-kluboch, baroch a diskotékach.
Lignano
disponuje kompletnou infraštruktúrou bohatou na každý druh
aktivity - obchody, supermarkety a butiky, typické talianske reštaurácie,
pizzerie, bary a gelatérie, lemujúce 4 km dlhú sugestívnu
kolonádu, plnú voní, svetla a života až do neskorých nočných
hodín...
Lignano je
synonymom zábavy, športu a relaxu.
Lignano - to
je splnený sen každého dovolenkára.
Niečo z histórie Lignana...
Z historického pohľadu je Lignano vlastne len akýmsi juniorom medzi súčasnými letoviskami, keďže jeho skutočná kariéra sa začala len pred čosi viac ako 100 rokmi.
Prvé ojedinelé historické zmienky o Lignane sa datujú do 5.storočia a hovoria o pobreží zvanom Lignano, len veľmi sporadicky navštevovanom rybármi. Lignano bolo v tých časoch akousi " zemou nikoho ", porastenou čiernymi píniami a poskytujúcou dočasný úkryt rybárom a poľovníkom. Pravdepodobne aj názov Lignana pochádza zo slova LUPIGNANUM - územie, osídlené vlkmi.
História súčasného Lignana sa začala písať úplne nenápadne, v jedno horúce nedeľné popoludnie roku 1900. Skupinka výletníkov z rybárskeho mestečka Marano Lagunare sa plavila na loďkách po lagúne a hľadali vhodné miesto na piknik. Pristáli na severnom výbežku lignanskeho polostrova a ostali veľmi prekvapení z krásnej zlatej, do diaľky sa tiahnúcej pieskovej pláže. A keďže zhodou okolností jeden z výletníkov bol významným miestnym politikom, dostal nápad pretvoriť Lignano na letovisko. Tri roky nato sa už v Lignane postavil prvý hotel (Manin), ale keďže mestečko bolo ešte vždy dostupné iba loďami, jeho väčší rozmach nastal až po otvorení prvej pozemnej komunikácie z Latisany v r.1926. Potom karty zamiešala druhá svetová vojna a tak najväčší stavebný rozvoj Lignano zažilo až v 50. až 70. rokoch minulého storočia, kedy štát výrazne podporil súkromných podnikateľov pri výstavbe hotelov, penziónov a apartmánových domov.
Svoju pečať vtlačil Lignanu aj architekt Marcello D´Olivo, ktorý v rokoch 1953 - 1956 navrhol originálny urbanistický projekt, doposiaľ ojedinelý v Európe - dnešnú Pinetu. Tak sa zrodil slávny slimák- projekt, kde ulice sú usporiadané do tvaru slimáka, alebo špirály. Podarilo sa tak zachovať veľa z pôvodných pínií, vďaka čomu sú v tejto časti vilky a hotely doslova utopené v zeleni.
Na začiatku Lignana, blízko rieky Tagliamento je zachovaný aj kus pôvodného píniového pralesa, málokto však vie, že takáto džungľa kedysi pokrývala celý polostrov.
Vďaka svojej krásnej zlatej pláži a umne vybudovanej infrakštruktúre sa tak Lignano postupne stalo skutočným klenotom benátskej riviéry, jej najkrajším a najvyhľadávanejším letoviskom.
Lignano z vtáčej perspektívy:
Lignano - letná dovolenka: